Dini Hikayeler

Behlül Dânâ hazretleri

Written by furkan

Behlül Dânâ hazretleri

bir gün Halife Harun Reşid’den bir vazife istedi. Harun Reşid de ona çarşı pazar ağalığını (denetimini) verdi. Behlül hemen işe koyuldu, ilk olarak bir fırına gitti. Birkaç ekmek tarttı hepsi normal gramajından noksan geldi. Dönüp fırıncı ya sordu: “Hayatından memnun musun, geçinebiliyor musun, çoluk-çocuğunla ağzının tadı var mı?” Adam her soruya olumsuz cevap verdi. Memnun olduğu bir şey yoktu.
Behlül Dânâ bir şey demeden ayrıldı ve bir başka fırına geçti. Orada da birkaç ekmek tarttı ve gördü ki bütün ekmekler gramajından fazla geliyor, eksik gelmiyor. Aynı soruları bu fırının sahibine de sordu ve her soruya olumlu cevap aldı. Bundan sonra başka bir yere uğramadan doğru Harun Reşid’in huzuruna çıktı ve yeni bir vazife istedi. Harun Reşid, “Behlül Dânâ demin vazife verdik sana ne çabuk bıktın?” dedi. Behlül Dânâ açıkladı:
– Efendimiz çarşı pazarın ağası varmış. Benden önce ekmekleri tartmış, vicdanları tartmış, buna göre herkes hesabını ödemiş, bana ihtiyaç kalmamış. Vicdanlarını Tartanlar, Ekmekleri Eksik Tartmaz… Ahiret Hesabını Düşünenler, Bu Dünyada Eksik Hesap Yapmaz…  (Bugün sabah ezanından sonra yolculukta otobüste çektiğim minik bir an … iki minik yavrumla memleket dönüşünde söz verdiğim işleri hazirlamaya çalışıyordum, Allahim gücümüzü kuvvetimizi arttirsin inşallah uzun süre internet sorunsali olduğu için instagramdan uzak kaldım, beğeni yorum ve mesajlarla desteklerini hissettiren herkesten Allah razi olsun gözden kacirdiklarim olduysa affola , sevgilerimle kucaklıyorum herkesi

Leave a Comment