Genel İlmihal

Beraat kandili nedir?

Written by furkan

Beraat kandili nedir?

Berat Kandili (Beraat Kandili), İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Yani 30 nisan gecesi 1 mayıs günüdür arkadaşlar||

2018

Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.
Aslı “Beraettir.” Beraat sözlükte, “bir zorluktan kurtarmak ve beri olmak” demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.
Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:
“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz.

Şaban ayının 15 ci gecesi oldugunda o geceyi ibadetle geçirin gündüzündede oruc tutun. Çünkü yüce ALLAH bu gece gunesin batısından fecre kadar olan sürede dünya semasına rahmetiyle teccelli eder ve TÖVBE EDEN YOKMU Tövbesini Kabul edeyim Rızık İSteyen Yokmu, RIzık vereyım şifa isteyen yok mu şifa vereyim …Başka isteği olan yokmu onada istediğini vereyim

Leave a Comment