Genel

Karatay Diyeti’nin Olmazsa Olmazları

Written by furkan

Karatay Diyeti’nin Olmazsa Olmazları

 • Her gün 2-3 litre sıvı almaya dikkat edilmelidir. dün boyu bol su, ayrıca limonlu su, limonlu açık çay ve yeşil çay, karanfil, tarçın çayı gibi

bitki çayları içilebilir.

En önemli nokta, akşam saat sekizden sonra hiçbir şey yememek, bol su içmek ve hareket etmektir!

Karatay Diyetini uygularken yediğiniz her şey doğal ve mevsimsel olma­lıdır. Katkı maddesi içeren ve işlenmiş hiçbir yiyecek yenmemeli ve içkj içilmemelidir.

 • Doğal sağlıklı proteinler, sağlıklı yağlar, sağlıklı karbonhidratlar denge­li olarak alınmalıdır. Özellikle sabahları kuvvetli protein içeren, sağlıklı yağ ve karbonhidratların yer aldığı kahvaltı yapılması şarttır!
 • Düşük glisemik indeksli yiyecekler yenmelidir, yüksek glisemik indeksli yiyecekler eve, mutfağa ve mideye girmemelidir!
 • “Az az, sık sık yemelisiniz” yerine, tam tersi “Günde 2 veya 3 öğün, doyun­caya kadar sağlıklı protein, sağlıklı yağ ve sağlıklı karbonhidratları yani düşük glisemik indeksli yiyecekleri yemelisiniz”5
 • Ayrıca öğünler arasında en az 4-5 saat geçmesine dikkat edilmelidir.6
 • Kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Doğal yiyeceklerle her gün iki kez yumuşak bir şekilde büyük abdeste çıkmak gerekir.
 • Eğer kilo vermek ve aşırı yağlarımızdan kurtulmak istiyorsak, akşam yeme­ğimizi en geç saat 19.00’da ya da 20.00de bitirmiş olmamız gerekir.78 Besin­lerimizin türü ve glisemik indeksleri kadar, yemeklerimizin zamanlama­sı da sağlığımız ve kilo vermemiz açısından önemlidir.9l0n
  • Akşam yemeğinden sonra gün boyu
 • tatlandırıcısın olmak şartıyla limonlu çay. içilebilir. 

  gıdalar, meyve sular, ve şekerli içecekler yer alıyor. Bunlar hiç yenilmemeli ve içilmemelidir!

  —> Balık, kuzu, dana veya av hayvanlarının etleri günde iki defa yenebilir.

  —> Bulgur veya buğday salatası ya da pilavı günde bir defa tüketilebilir.

  -* Mevsimine göre doğal meyve günde bir defa yenebilir.

  -> Mevsimine göre sebzeler istenildiği kadar tüketilebilir.

  —> Klasik beyazpeynir, bol zeytin doyuncaya kadar yenebilir.

  • Karatay Beslenme Piramidinin en altında yani temelinde ise kuruyemiş­ler, baklagiller, sağlıklı yağlar (köy tereyağı, soğuk sıkım sızma zeytin­yağı, Omega-3) ve hareket yer alıyor. Kuruyemiş ve baklagiller üç öğün alınabilir, sağlıklı yağların da her gün alınması gerekiyor. Günde en az 20-40 dakika yürüyüş de olmazsa olmazlardan…
  • Karatay Diyetinin özel yanlarından biri de, miktar, ölçek ve kalori hesa­bının bulunmamasıdır! Örneğin, ‘bir kibrit kutusu kadar diyet peynirle kahvaltı yapılmamalıdır. Herkes kendi avuç içi kadar ve avucu kalınlı­ğında normal yağlı herhangi bir peyniri rahatlıkla, korkmadan, suçlu­luk hissetmeden yemelidir. Yiyeceklerin miktarı yani kantitesi değil de, kalitesi yani besin değeri dikkate alınmalı ve kalitesi yüksek olan doğal gıdalar tüketilmelidir.

  Yiyeceklerin sağladıkları enerji yoğunluğu, az ya da çok yağlı olup olma- malarından daha önemlidir! O nedenle, yağlı, m, yağsız mı sorgulama­sı yerine, yiyeceklerin sağladığı yoğun enerjiyi sorgulamak her zaman daha sağlıklıdır!12

J Guyton A., Speciflc dynamic aetion of protein. Textbook ofMedical Phisiology. WB Saunders Company 1991:793-4

 • Rober A., et al., Meals vvith similar energy densities but rich in protein, fat, carbohydrate or alehohol have ditfereııt effects on enrgy expenditure and substrate metabolism but not on appetite and energy intake.) 1in Nutr.2003 Jan;77(l):91-100.
 • Elimam A., et al.,Meal timing, fasting and glucocortoids interplay in serum leptin concentrations and diurnal profile. Hur ] Endocrinol. 2002 August; 147(2): 181-8.
 • Fagteloo AJ., et al., Impact of meal timing and frequency on tvventy-four-hour leptin rhythm. Horm

Res.2004;62(2);71-8.

 • Schoeller DA., et al., Entrainment of diurnal rhythm of plasna leptin to meal timine J Clin Invest. 1997 Oct 1; 100(7): 1882-7.

——————————————————————————————- 1

Halford JG, et al., The pharmacology of human appetite expression. Curr Drug Targets.2004 Apr;5(3):221-40.

’ Mattson MP„ et al., Meal size and frequency affect neuronal plasticity and vulnerability to disease: celluler nd molecular meehanism. J Neurochem.2003 Feb;84(3):4l7-31.

11 Van Aggel-Leijssen DP., et al., Regulation of avpraop oav, u..——— «           *…………………….

 • Radic R., et al., Circadian rhythm of blood leptin level in obese and non-obese people Coll Antrop.2003

Dec;27(2):555-61.

Leave a Comment