Genel Yemek

SIK SIK YEMEK YEMEK METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAZ MI ?

Written by furkan

Tabiki hızlandırır…Ancak Sık sık yemek yediğimiz zaman kan şekerimiz ve insülin değerlerinin normal düzeylere inmesine imkan verilmemektedir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, hızlı metabolizma ve yüksek kan insülin değerleri yağların yıkılmasını değilde yağların depoya gönderilmesini sağlar.Yağların depo edilmeleri sırasında  ise birikmiş olan yağların enerji olarak kullanılmaları mümkün değildir!Yüksek insülin hormonu ayrıca karaciğerden fazla kolesterol yapılmasınıda artırır,HDL denilen faydalı kan kolesterolünü düşürür ve kanı yoğunlaştırarak ,kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır.
Özetle her yemekten sonra insülin hormonu salgılanır .Daha önce de dile getirdiğimiz gibi insülin hormonunun ikinci  önemli görevi yağları depolamaktır ujzun süre yüksek kalan kan şekeri bu nedenle yağ olarak depolanmaktadır burada banka hesaplarımızdan bir örnek veriyorum : Sık sık yemek yiyerek vari hesabımızı kullanıyor gibi sürekli hazır sunulan enerjiyi kullanıp yakıyoruz . hatta kullanmadığımız enerjiyide birikim olarak depo ediyoruz aynen vadeli bir banka hesabımızda giderek fazla para biriktirmemiz gibi yağlarımızıda biriktirip arttırıyruz . Diyetin Amacı cair heasplarımızı bir an önce bitirip vadeli hesabımızda bozuk kullanılmasını sağlamaktır .. ama insülin hormonu devrede olduğu ve devamlı olarak yüksek kaldığı için vadeli hesabımıza girip harcamamız imkansızdır .
Peki Vadeli Hesabımıza Nasıl Ulaşıp Nasıl kullanabiliriz ?

Bu fizik aktvitenin arttırılması ile birlilkte leptin hormonunu normal bir şekilde görevini yapması sayesinde gerçekleşir dostlarım..

Kilo vermede en kritik Hormon leptün hormonudur diyebilirmiyiz ?
Diyebilriz.. leptin hormonu beyaz yağ ve pankreas hücrelerinde üretilip salgılanan insann vücüdünda  beyaz yağ hücreleri tarafından depolanan 1994 yılında keşfedilmiş bir hormondur …
Leptin adı Eski yunanca leptoz ve tihin =ince Kelimelerinden alınmıştır topkluk hissini verme açlığımızı bastırma yediklerimizin yeterli  olup olmadığını beynimize iletme gibi çok önemli görevi vardır leptin hormonıu insülin hormonu ile birlikte vücüdumuzun yakıt ve enerji düzeyini idare eder ve düzenler..leptin hormonu bütün diğer hormonları kontrol eden bir hormondur yani vücudtta bulunan diğer hormonlar leptin hormonu olmadan çalışamazlar..fakat leptin hormonu tek başına çalışabilir.Organizmada görev yapan bütün hormonlar arasında en son keşfedilen leptin hormonu bir gemiyi yüzdüren birinci kaptanın görevini yürütür..

Leave a Comment