Yemek

Türk Halkını Şişmanlatan Hatalar

Written by furkan

Türk Halkını Şişmanlatan Hatalar

 • Türk halkındaki en büyük problem hareketsizliktir! Spor yapan küçük bir kitle var ama genel olarak çocukluktan itibaren aktif değiliz.
 • Türk halkı maalesef çok fazla ekmek, tatlı ve unlu gıdalar tüketiyor. Özellikle gençlerimiz fast-food kültürüyle yetiştiriliyor, hamburger, n, tost sandviç, cips gibi yiyeceklerle ve kola, buzlu çay ya da gazoz gibi içeceklerle karnını doyurmaya çalışıyor*

  Ayrıca halkımızın büyük bir kısmı sağlıklı sanarak her gün neredey$e2-3 kg taze meyve yiyor ama kuruyemişten kilo aldırır diye uzak duruyor! i Kuruyemiş tüketenler de, çiğ yemek yerine kavrulmuş ve tuzlanmış şekilde yiyerek büyük hata yapıyor!

  Türk halkı kendi mutfağı ile değil, yabancı mutfaklarla yani tercüme di­yetlerle zayıflamaya çalışıyor!

  Az az, sık sık yiyerek zayıflamaya çalışıyor, oysa sık sık yemek, sürekli in* sülin hormonu salgılanmasına sebep oluyor ve farkında olmadan yağlan eriten leptin hormonunun salgılanmasına engel olunuyor!

  Türk halkı yalnızca kalori hesabına takılıyor, yiyeceklerin ne glisemik indeksine, ne protein içeriğine, ne de sağlıklı yağ içeriğine bakmıyor! ^ Proteinler, saçlarımızın, tırnaklarımızın, cildimizin, bağışıklık sistemi­mizin, tüm organlarımızın ve hayati önemi olan hormonlarımızın te­melini meydana getirirler. Doğal olan temel proteinleri tüketmedikçe de kil® veremeyiz!

  Halkımızın yaptığı bir diğer yanlış da sağlıklı yağlarla sağlıksız yağla­rı, yani trans yağları aynı kefeye koymak! Fazla kilo problemi olup za­yıflamaya çalışanlar ve kilolarını korumak isteyenlerin, doğal tereyağı, soğuk sızma zeytinyağı ve temel olan O mega-3, Omega-6 gibi yağları doğal şekilleriyle mutlaka vücutlarına almaları gerekmektedir. Omega-3 ve Omega-6 yağlarına bilimsel olarak temel yağlar diyoruz. Çünkü insan vücudu bu yağları üretemiyor ve bu yağların dış destek olarak mutlaka alınması gerekiyor. Motorumuzun yağ değiştirme zamanı gelmiştir! Vü­cudumuza sağlıklı yağ girmediği sürece, birikmiş zararlı yağlarımızdan kurtulamayız!

  Kilo vermenin zorlaşmasının, ne yapılırsa yapılsın kilo verilememe- sinin (ve birçok dejeneratif hastalığın) asıl nedeni, vücut ve organiz­manın hücre ve hücre zarlarında, Omega-3 ve Omega-6 gibi temel yağların ve fosfolipitlerin yani lipitlerin’ eksik olmasıdır. Bu, bilimsel olarak gösterilmiştir. Bu nedenle, ‘ya£^1’ olduğu gerekçesiyle zeytin ve kuruyemişlerden korkmak veya zeytin ve kuruyemişi az miktarda ye­mek doğru değildir! Ancak kuruyemişler kabuğundan kırılıp çiğ ola­rak tüketilmelidir. Kavurarak ve tuzlayarak yemek son derece sağlıksız bir beslenme tarzıdır.

Leave a Comment